Design 225

| Design no. | 225 |
| L x B | 16.6m x 4.6m |
| Draft | 2.00m |
| Ballast | 8700 t |
| Displacement | 26.1 t |
Basic info
| Design no. | 225 |
|---|
Main dimensions
| LOA | 16.6 |
|---|---|
| LWL | 13.5 |
| Beam | 4.6 |
| Draft | 2.00 |
| L.O.H. | 0.00 |
| Ballast | 8700 |
| Displacement | 26.1 |
Sails
| Spinnaker | 0.00 |
|---|

| Design no. | 225 |
| L x B | 16.6m x 4.6m |
| Draft | 2.00m |
| Ballast | 8700 t |
| Displacement | 26.1 t |
| Design no. | 225 |
|---|
| LOA | 16.6 |
|---|---|
| LWL | 13.5 |
| Beam | 4.6 |
| Draft | 2.00 |
| L.O.H. | 0.00 |
| Ballast | 8700 |
| Displacement | 26.1 |
| Spinnaker | 0.00 |
|---|