Design 408

| Design no. | 408 |
| L x B | 14.75m x 4.05m |
| Draft | 2.65m |
| Hull material | wood-core |
Basic info
| Design no. | 408 |
|---|---|
| Hull material | wood-core |
Main dimensions
| LOA | 14.75 |
|---|---|
| LWL | 11.50 |
| Beam | 4.05 |
| Draft | 2.65 |
| L.O.H. | 14.75 |
Sails
| Spinnaker | 0.00 |
|---|

| Design no. | 408 |
| L x B | 14.75m x 4.05m |
| Draft | 2.65m |
| Hull material | wood-core |
| Design no. | 408 |
|---|---|
| Hull material | wood-core |
| LOA | 14.75 |
|---|---|
| LWL | 11.50 |
| Beam | 4.05 |
| Draft | 2.65 |
| L.O.H. | 14.75 |
| Spinnaker | 0.00 |
|---|