Design 484

| Design no. | 484 |
| L x B | 11.97m x 3.41m |
| Draft | 0.00m |
| Ballast | 3250 t |
| Hull material | steel |
Basic info
| Design no. | 484 |
|---|---|
| Hull material | steel |
Main dimensions
| LOA | 11.97 |
|---|---|
| LWL | 9.67 |
| Beam | 3.41 |
| Draft | 0.00 |
| L.O.H. | 11.97 |
| Ballast | 3250 |
Sails
| Spinnaker | 0.00 |
|---|

| Design no. | 484 |
| L x B | 11.97m x 3.41m |
| Draft | 0.00m |
| Ballast | 3250 t |
| Hull material | steel |
| Design no. | 484 |
|---|---|
| Hull material | steel |
| LOA | 11.97 |
|---|---|
| LWL | 9.67 |
| Beam | 3.41 |
| Draft | 0.00 |
| L.O.H. | 11.97 |
| Ballast | 3250 |
| Spinnaker | 0.00 |
|---|