Design 312

| Design no. | 312 |
| L x B | 13m x m |
| Draft | 0.00m |
| Hull material | aluminium |
Basic info
| Design no. | 312 |
|---|---|
| Hull material | aluminium |
Main dimensions
| LOA | 13 |
|---|---|
| Draft | 0.00 |
| L.O.H. | 13.00 |
Sails
| Spinnaker | 0.00 |
|---|

| Design no. | 312 |
| L x B | 13m x m |
| Draft | 0.00m |
| Hull material | aluminium |
| Design no. | 312 |
|---|---|
| Hull material | aluminium |
| LOA | 13 |
|---|---|
| Draft | 0.00 |
| L.O.H. | 13.00 |
| Spinnaker | 0.00 |
|---|