Design 428

| Design no. | 428 |
| L x B | 14.6m x 4.05m |
| Draft | 2.65m |
| Hull material | aluminium |
Basic info
| Design no. | 428 |
|---|---|
| Hull material | aluminium |
Main dimensions
| LOA | 14.6 |
|---|---|
| LWL | 11.50 |
| Beam | 4.05 |
| Draft | 2.65 |
| L.O.H. | 14.60 |
Sails
| Spinnaker | 0.00 |
|---|

| Design no. | 428 |
| L x B | 14.6m x 4.05m |
| Draft | 2.65m |
| Hull material | aluminium |
| Design no. | 428 |
|---|---|
| Hull material | aluminium |
| LOA | 14.6 |
|---|---|
| LWL | 11.50 |
| Beam | 4.05 |
| Draft | 2.65 |
| L.O.H. | 14.60 |
| Spinnaker | 0.00 |
|---|